Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi

1 Aralık 2014’ten bu yana tamamen ücretsiz olarak hizmet veren EÇADEM, 13-29 yaş arasındaki zihinsel engelli bireylere ve onların ailelerine yönelik bir bakım merkezidir.EÇADEM, sunduğu hizmetlerle engelli çocukların her açıdan gelişimlerinin desteklenmesinin yanı sıra tüm aile bireylerinin yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor. EÇADEM; Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen projenin hayata geçirilmesiyle kuruldu. Bu proje, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) 2014 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında 700 proje arasından desteklenmeye değer bulundu. Koç Üniversitesi, Sarıyer Belediyesi ile Boğaziçi Engelliler Derneği’nin proje ortağı olduğu merkezin kuruluş giderleri ve ilk yıl harcamaları İSTKA tarafından finanse edildi.

 Proje 2015 yılında, Koç Topluluğu içinde “Çevreye ve Topluma Değer Katanlar” kategorisinde En Başarılı Koçlular Ödülü’ne layık görüldü. EÇADEM, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından organize edilen Yerel Yönetim Ödülleri 2016’da En İyi Sosyal Proje seçildi.Bunun yanısıra Marmara Belediyeler Birliği tarafından her yıl verilen ‘’Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’’ kapsamında Toplum Düzeni ve Sosyal Hizmetler(2016) kategorisin’de de ödüle layık görüldü.

Eçadem, sürdürülebilirliğini, Sarıyer Belediyesi ve Koç Üniversitesi’nin sunduğu kaynaklarlar ve gönüllüler tarafından yapılan bağışlarla sağlamaktadır.