Biz Kimiz ?

Gönüllüyüzbiz Nasıl Çalışır?

Gönüllülük süreci vakıf, dernek ve STK'lar aracılığı ile yaşadığımız toplumun ihtiyaçlarına katkı sağlayarak destek olmak isteyen gönüllülerin, sunmak istedikleri hizmeti tanımlamasıyla başlar.

Gönüllülerin:

 • Hangi faaliyet alanında
 • Hangi STK ve dernek ile
 • Hangi coğrafi lokasyonda
 • Ne kadarlık süreyi kapsayan bir zaman diliminde

Gönüllü katkı sağlayacaklarını belirlemesi ve Gönüllüyüzbiz.net sitesinde bulunan üyelik formunda bu seçimlerini belirtmesi yeterlidir.

1) Faaliyet konusunun seçimi:

Gönüllü olunacak projeyi/etkinliği belirlerken, mesleki deneyim, hobiler, uzmanlık alanları gibi başlıklar ile profesyonel uzmanlık gerektirmeyen temel işler gönüllülük konusu olabilir.

Yazılım, web tasarım, hukuki danışmanlık, reklam ve halkla ilişkiler, vb. gibi STK'ların ihtiyaç duyacağı hizmetlere uygun pek çok meslek dalının temel becerileri, sitede üyelik bilgilerinde hizmet alanı olarak gönüllülerin başvurabileceği alanlar olarak gösterilmektedir.

Mesleki uzmanlık ilişkisi olmasa da yabancı dil bilgisi yeterli olan bir gönüllü, bu yetkinlik alanı ile bir vakfın tanıtım broşürlerinin istenen yabancı dile tercümesini yaparak gönüllü çalışabilmesi mümkündür.

2) STK’nın seçimi:

Gönülüller, STK’ların faaliyetlerine ilişkin tanıtıcı bilgileri ve gereksinim duyulan projelerle alakalı bilgileri Gönüllüyüzbiz’in ilgili sayfalarından inceleyerek seçim yaparlar.

3) Başvuru:

Bir sonraki adımda sitede yayımlanan hizmet taleplerini inceleyerek, gönüllünün belirlediği zaman dilimine ve faaliyet alanına uygun taleplere başvuruda bulunması ile süreç başlar.

Başvurunun onaylanmasının ardından ilgili kurumun gönüllü ile teması gerçekleşir.

Gönüllüler, talep edilen hizmeti belirlenen sürede yerine getirerek ihtiyaç sahibi STK’lara katkıda bulunurlar.

Gönüllüyüzbiz’de gönüllük nedir, ne değildir?

 • STK'ların hizmet duydukları başlık altındaki işin tanımı ile sınırlıdır. İstenen hizmet açık ve net olarak tanımlanmıştır ve bu tanımın dışında başka bir hizmeti içermez.
 • Her bir proje Gönüllüyüzbiz'in web sitesinde detaylı açıklamaları ile birlikte kurum ve proje bazlı olarak, belirli bir zaman dilimi ile sınırlandırılmış şekilde oluşturulmaktadır.
 • Gönüllünün sağlayacağı hizmet projeye göre bir defa ya da tanımda belirtilen iş sonuçlanıncaya kadar geçerlidir. İstenen katkının içeriği ve süresi net olarak belirtilmektedir. Gönüllünün isterse başka projelerde aynı hizmeti vermesi ya da başka bir STK'da benzer talebi karşılaması mümkündür. Ancak bu başka bir başvuru ve gönüllünün kabulünü içerir.
 • Her bir STK'nın talep ettiği hizmetin içeriği, başlangıç ve bitiş tarihleri, işi sonuçlandırmak için gerekli beceri ve yetkinlikler, proje bazında detaylı olarak belirtilmektedir. Gönüllüler projenin gerektirdiği beceriye sahip olduklarını düşündükleri durumda üyeliklerini tamamlayarak projeye başvurabilirler.
 • Bir hizmet talebine birden fazla üye başvurduğunda, son değerlendirme talep sahibi STK'ya aittir. Bu nedenle, site üzerinden konfirmasyon gelene kadar gönüllü hizmet kesinleşmiş sayılmaz.
 • Gönüllülerin en başta üyelik formunda doldurdukları beceri ve yetkinlik alanlarına uygun taleplere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Projelerde açıklanan talepler arasında üyelik formunda belirtilmeyen ancak gönüllünün becerilerine uygun olduğunu öne sürdüğü başvurularda STK'ların ya da Gönüllüyüzbiz yönetimin ek bilgi isteme hakkı vardır.
 • Gönüllülük bir defa projede yer almak ile yapılacağı gibi, birden çok projeye dahil olunarak bir katılım kısıtı olmadan da sürdürülebilir.
 • Gönüllülerin sağlayacakları hizmet ya da ayırdıkları zaman karşılığında maddi bir kazançları ya da teşekkür belgesi gibi bir belge edinmeleri söz konusu olmayacaktır.
 • Taahhüt edilen hizmetin tamamlanması, gönüllünün sorumluluğunda ve istenen zaman planına uygun olarak yapılmalıdır.
 • STKlar ve gönüllü üye arasında karşılıklı edinilen bilgiler gizlilik ilkelerine uygun muhafaza edilmektedir. Web sayfası vb. platformlardaki bilgilendirmelerde ancak gönüllünün rızası ile paylaşım yapılabilir.

C@rma, web veya mobil uygulamalar aracılığıyla erişilebilen, bireylerin kullanımına açık olmayan (platformun test edildiği dönemler hariç) ve kurumsal şirketlerle çalışan çevrimiçi bir platformdur. Pro Bono gönüllülük becerilerinin ve STK ihtiyaçlarının arasında köprü kurulması amacıyla, C@rma'ya Şubat 2014'te Türkiye'de start verildi ve kurumsal etkinliklerine Aralık 2014'te başladı. C@rma, Kasım 2014'ten bu yana Türkiye'de kurulu bir şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Biz de Gönüllüyüzbiz ekibi olarak, C@rma ile projeler yürüterek çalışmalarımızda birbirimize destek olacak, Gönüllüyüzbiz'e bireysel olarak dahil olan ya da kurumsal şirketlerden katılan gönüllülerimiz ile STK ihtiyaçlarına birlikte yanıt vereceğiz.