Türk Böbrek Vakfı

Türk Böbrek Vakfı (TBV), 1985 yılında kurulmuş olan ve sağlık alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. İlk olarak yurtdışından revizyonları yapılmış ikinci el hemodiyaliz cihazı bağışı alarak, bu cihazları dönemin Samatya SSK Hastanesi’ne bağışlayarak ilk faaliyetini gerçekleştiren vakıf, zaman içerisinde kurumsallaşarak, son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarına hemodiyaliz  tedavisi ve böbrek nakli hizmeti sunmaya başlamış, kronik böbrek yetmezliği (KBH) ve organ bağışı konusunda toplumsal çalışmalara ağırlık vermiştir.

TBV, temel olarak kronik böbrek hastalığı ile mücadele anlamında koruyucu hekimlik çalışmaları ile toplumsal bilgilendirme ve duyarlılık arttırmaya yönelik projeler geliştirmekte ve saha çalışmaları yapmaktadır. TBV’nin misyonu doğrultusunda yaptığı çalışmalar temel olarak 3’e ayrılır: KBH’nın engellenmesi ve hastalıkla mücadele konusunda tüm topluma yayılmış koruyucu hekimlik çalışmaları yapmak, kadavradan organ bağışı oranlarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmak ve son dönem kronik böbrek yetmezliği hastaları için nitelikli hemodiyaliz tedavisi hizmeti sunmak. Temel faaliyetleri destekleyici çalışmalar arasında sosyal komiteler tarafından diyaliz hastalarının sosyal hayata katılımını sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlemek, vakıf yönetimi tarafından tıp fakültesi öğrencilerine bağış fonu oluşturmak, bilimsel yayınlar yapmak ve tanıtıcı faaliyetlerde bulunmak sayılabilir.

FAALİYET KONULARI

- Kronik hastalığı ile mücadele
- Kadavradan organ bağışının artırılmasına yönelik çalışmalar
- Vakfa ait üç diyaliz merkezinde son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarına nitelikli hemodiyaliz hizmeti verilmesi.

ÖRNEK PROJELER

“Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri”
- Kadavradan organ bağışı oranlarının arttırılmasına yönelik eğitim projesi

DESTEKÇİLER

-
OYAK Çimento Grubu
- UPS Türkiye
- Lions Türkiye ve münferit kişi, kurum ve kuruluşlar