Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği

Derneğimiz, 1998 yılında omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır.

Derneğimizin birincil hedeflerinden biri yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır. Türkiye'de 150 bin üzerinde omurilik felçlisinin olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın %90''ı tekerlekli sandalyeye ve bir başka kişiye bağımlı yaşamak durumunda kalmaktadır. Gerek yetersiz rehabilitasyon, gerekse çevresel koşullar (mimari engeller ve ulaşım sorunları) çoğunlukla tekerlekli sandalye bağımlısı olan omurilik felçlilerinin bağımsızlığını kısıtlamakta, üretici konuma geçip, toplumsal ve ekonomik yaşama katılımlarını engellemektedir. Derneğimiz, bu sorunların çözümünü bir bütün olarak ele almakta, bir taraftan kamusal alanda çözümler üretirken, öbür taraftan da birey bazında omurilik felçlilerini konutlarından alarak dernek merkezimizdeki hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır. 2100’ün üzerinde üyesi bulunan derneğimizin 1350'nin üzerindeki üyesi çeşitli seviyelerde omurilik felçlisidir.

FAALİYET KONULARI

- Tıbbi Çalışmalar
- Koruyucu Uyarıcı ve Önleyici Çalışmalar
- Mesleki Çalışmalar (Eğitim ve Üretim Atölyeleri)
- Sanat Etkinlikleri
- Spor Etkinlikleri
- Engellilerin eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, mesleki vb. hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek ve istihdamı, sosyal hayata uyumu, insan hak ve özgürlüklerinden faydalanabilmeleri konusundaki çalışmalar.

ÖRNEK PROJELER

- Benimle Çıkar Mısın?
- Yol Arkadaşım Olur Musun? 2015 İstanbul Maratonu
- Turkuaz Projesi
- İzle Projesi
- I CAN WORK?

DESTEKÇİLER

Bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, firmalar,  özel kişi kurum ve kuruluşlar, sporcular, iş adamları ve ünlüler.
Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: http://www.tofd.org.tr